Jak dobrać biustonosz?

Jak dobrać biustonosz?

Dużo kobiet zastanawia się nad tym, jak dobrać biustonosz, aby ten nie tylko wzorcowo spełniał swoją rolę, ale i żeby był wygodny podczas codziennego noszenia. Co dokładnie oznacza rozmiar stanika? Na co w szczególności należy zwrócić uwagę podczas mierzenia? A także, na jaki model biustonosza najlepiej się zdecydować, biorąc pod uwagę rozmiar swojego biustu? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule. 

Jak dobrać odpowiedni biustonosz? 

Na to, jak dobrać rozmiar stanika ma wpływ kilka bardzo istotnych aspektów. Każda kobieta, chcąca cieszyć się idealnie dopasowanym biustonoszem, musi wiedzieć jak prawidłowo mierzyć się w biuście, jak i pod biustem. Powinna ona również zdawać sobie sprawę z tego, co dokładnie oznaczają liczby i litery umieszczane przez producentów na metkach, wiedzieć czego unikać oraz na czym skupić swoją uwagę. Wbrew pozorom komplet informacji na temat tego, jak dobrać stanik, wcale nie jest skomplikowany i łatwo go zapamiętać. Warto w tym przypadku zacząć od podstaw.

Co oznacza rozmiar stanika?

Aby wiedzieć, jak dobrać rozmiar biustonosz, trzeba płynnie poruszać się po oznaczeniach, które producenci umieszczają na metkach. Są to:

 • liczba - wskazuje ona rozmiar pod biustem, 
 • litera - określa ona wielkość miseczki.  

Rozmiar biustonosza skupia się na tych dwóch parametrach, na które należy patrzeć całościowo - nigdy pojedynczo! Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że wielkość miseczki zależna jest od obwodu pod biustem. Oznacza to, że mamy do czynienia, np. z różną wielkością miseczek 75C, 80C, czy też 90C. Skoro już to wiemy, jak dobrać biustonosz? W pierwszej kolejności należy ustalić rozmiar pod biustem.

Jak dobrze zmierzyć obwód pod biustem? 

Na to, jak wybrać rozmiar stanika, kluczowy wpływ ma obwód pod biustem. Należy zatem wziąć w rękę centymetr krawiecki i przystąpić do dokładnego mierzenia. Podczas tej czynności trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii:

 • wymiar powinien być zdjęty z obwodu zaraz pod biustem - podczas tej czynności należy pilnować tego, aby centymetr znajdował się na takim samym poziomie zarówno z przodu, jak i z tyłu ciała, 
 • mierząc się należy stanowczo, ale bez przesady, ścisnąć się. Jest to niezwykle ważne, gdyż materiał w obwodzie stanika powinien stabilnie trzymać się na ciele. Podczas ruchu nie może on przecież podwijać się z tyłu w kierunku szyi, 
 • zdejmując wymiar należy oddychać swobodnie i nie pozostawać na pełnym wdechu,
 • uzyskany wynik należy zaokrąglić w dół - trzeba pamiętać, że pas biustonosza jest elastyczny, a używana do mierzenia miarka nie. 

Jak dobrać odpowiedni stanik pod względem obwodu? Po regulacji ramiączek nie powinien on podchodzić do góry na plecach, czy też opadać z przodu pod piersiami. Jeżeli pas biustonosza będzie tworzył z tyłu łuk, to oznacza to, że został źle dobrany. 

 

Jak dobrze mierzyć się w biuście?

Kobiety - niezależnie od wieku - chcąc pięknie prezentować się w codziennych kreacjach, powinny doskonale wiedzieć jak dobrze dobrać stanik, który pięknie wymodeluje biust, a także zapewni mu odpowiednie podparcie.

Posiadając już rozmiar obwodu pod biustem, można przejść do mierzenia obwodu w biuście. W tym celu trzeba znowu wziąć centymetr, a następnie przeciągnąć go w taki sposób, by z przodu znajdował się na szczycie piersi, a z tyłu był na takim samym poziomie. Aby pomiar był wykonany prawidłowo, należy pamiętać o tym, by:

 • nie ściskać się podczas mierzenia,
 • pomiar wykonywać na gołym ciele. Kobiety, które pod wpływem lat oraz doświadczeń (np. ciąży) mają opadający biust, mogą w tym przypadku założyć miękki stanik, wyregulowany na odpowiedniej wysokości. 

Jak wybrać rozmiar stanika? 

Już wiesz co oznacza rozmiar stanika, znasz swój obwód pod biustem, jak i obwód w piersiach. W tym momencie można przystąpić do dobierania odpowiedniego stanika. Aby wiedzieć, między jakimi rozmiarami się poruszać, należy przełożyć swoje wyniki na tabele rozmiarów. Należy jednak być zawsze czujnym, gdyż:

 • każdy producent bielizny, polski czy też zagraniczny, może operować inną tabelą rozmiarów,
 • odczytany w tabeli rozmiar to tylko podpowiedź od czego warto rozpocząć poszukiwania. Zatem jak dobrać biustonosz? Mierząc staniki o rozmiarach zbliżonych do osiągniętego wyniku. 

To, jak zmierzyć obwód pod biustem oraz w piersiach to jedno, a indywidualna anatomia kobiecego ciała to drugie. Nawet jeżeli stanik będzie świetnie leżał na ciele i spełniał wszystkie swoje funkcje, to i tak ze względu na swój krój może nie sprostać oczekiwaniom kobiety, która go nosi. Należy się z tym liczyć i uzbroić w cierpliwość. Już wiesz jak dobrać miseczkę stanika - teraz warto przyjrzeć się ich rodzajom. 

Rodzaje biustonoszy

Posiadanie kompletnych informacji na temat tego, jak prawidłowo dobrać stanik, to pierwszy krok do zakupienia idealnego biustonosza. Pozostaje już tylko wybranie odpowiedniego kroju. Obecnie producenci bielizny postarali się o wiele fasonów, dzięki czemu jest w czym wybierać. Zatem jak dobrać biustonosz, by ten spisał się w konkretnych sytuacjach? Warto się przypatrzeć konstrukcji podstawowych modeli staników.

Staniki z fiszbinami 

Jak dobrać stanik, by ten zapewniał odpowiednie podparcie piersiom? Jeżeli chodzi o modelowanie, a także stabilne podtrzymywanie piersi, to biustonosze z fiszbinami nie mają sobie równych. Tak zwane druty - najczęściej są metalowe, ale zdarzają się również plastikowe - wszywane są w dolną część miseczki. To na nich, jak i na pasie stanika, spoczywa ciężar piersi. Takie rozwiązanie pozwala odciążyć ramiona. Rozmiar biustonosza powinien być przy tym dokładnie dobrany, by fiszbiny nie powodowały ucisku na piersiach. 

Staniki usztywniane oraz półusztywniane 

Wiedząc już jak dobrać biustonosz warto poznać różne kroje staników, by pośród wielu znaleźć te, w których będzie nam najwygodniej. Dużą popularnością cieszą się modele:

 • usztywniane - bez wątpienia ten typ biustonosza nadaje piersiom pełny kształt. W przypadku tego modelu miseczka jest wykonana z usztywnionego materiału,
 • półusztywniane - jak sama ich nazwa na to wskazuje półusztywniane stanik mają usztywnioną (gąbką lub specjalną pianką) dolną część miseczki. Ich góra jest wykończona zazwyczaj subtelną siateczką lub też haftem.

Biustonosze bezszwowe pod każdą stylizację 

Jak dobrać stanik pod delikatne bluzki, aby nie odznaczał się na ich powierzchni? Należy zdecydować się na model bezszwowy, którego miseczka - za sprawą nowoczesnej technologii - jest formowana pod wpływem temperatury. W przypadku tego modelu można zatem zapomnieć o zbędnych przeszyciach. 

Popularne staniki push-up

Podstawowym zadaniem staników typu push-up jest uformowanie, a także uniesienie piersi. Tego typu biustonosze damskie posiadają zatem specjalne wkładki, znajdujące się w dolnej części miseczki. Mogą one być wykonane z gąbki oraz pianki. Zdarzają się także wkładki z żelem silikonowym. 

Podstawowe błędy w doborze biustonosza

Wiedząc już jak dobrać rodzaj stanika warto również zdawać sobie sprawę z błędów, które mogą pojawić się w trakcie poszukiwania modelu idealnego. Są one bardzo istotne, gdyż dostarczają dużo informacji, które następnie można, a wręcz trzeba wykorzystać. Osoby, które nie wiedzą jak dobrać biustonosz, często mają do czynienia:

 • z pasem stanika, który podwija się na plecach i tworzy charakterystyczny łuk - jest to sygnał, że obwód pod biustem został źle wyliczony, przez co pas jest za luźny,  
 • ze zbyt małą miseczką - ściśnięte piersi nigdy nie wyglądają dobrze. Jeżeli nie mieszczą one się w miseczkach, to zaczynają z nich “uciekać” tworząc nieestetyczne wybrzuszenia nad linią miseczki, pod pachą, a nawet pod stanikiem,
 • z odstającymi od mostka fiszbinami, które przy odpowiednio dobranym rozmiarze, powinny przylegać do ciała, 
 • z za dużymi miseczkami, które nie przylegają do piersi. W takich przypadkach miseczka może odstawać i nieestetycznie się falować, co zwłaszcza jest dostrzegalne na ubraniach.

Jeżeli już wiesz jak wybrać rozmiar biustonosza, na co zwrócić swoją uwagę podczas zdejmowania miary, a także jakich błędów nie popełniać, to koniecznie sprawdź naszą ofertę. Sprzedawana przez nas na platformie zakupowej bielizna damska uszyta jest z dobrych jakościowo materiałów i dostępna jest w wielu rozmiarach. Wśród licznych propozycji znajdują się między innymi biustonosze bez ramiączek oraz biustonosze push-up.