Jak dobrać gorset? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak dobrać gorset? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Jak dobrać gorset, żeby pasował do figury i okazji? Niewłaściwie dobrany źle się układa, krępuje ruchy, a nawet może sprawiać ból podczas noszenia. Nie podkreśla też i nie uwydatnia talii, co jest jego głównym zadaniem. W artykule podpowiemy, jak dobrać rozmiar gorsetu, aby idealnie spełniał swoja rolę.

Rodzaje gorsetów – jaki gorset na jaką okazję?

Gorsety damskie mają różne kształty, długości, rodzaje wykończenia i przeznaczenie. Możemy wyróżnić trzy podstawowe modele nadające sylwetce kształt klepsydry:

 • overbust, czyli gorsety zakrywające biust. Ich zadaniem jest spłaszczenie brzucha, podniesienie i wymodelowanie piersi oraz usztywnienie pleców i wysmuklenie sylwetki;
 • underbust, czyli gorsety kończące się pod linią biustu. Oprócz spłaszczenia brzucha i usztywnienia sylwetki, jego zadaniem jest uniesienie biustu do góry, przez co wydaje się znacznie pełniejszy i większy;
 • midbust, czyli gorsety sięgające do połowy biustu. Ich górna krawędź jest w kształcie serca lub linii prostej.

Gorsety overbust i underbust możemy podzielić ze względu na długość na:

 • klasyczne o średniej długości zakrywającej brzuch i część bioder, redukującej niedoskonałości; 
 • longline z wydłużonym dołem, sięgającym poniżej bioder, które ukrywają pod nim wszystkie niedoskonałości. Zalecany dla wysokich pań; 
 • high hips o wydłużonej linii bocznej, kończącej się poniżej biodra;
 • krótkie kończące się nad biodrami, idealne dla niskich i szczupłych kobiet; 
 • waspie, czyli – krótkie modelujące wyłącznie talię gorsety; 
 • waist cincher, rodzaj waspie, ale nieco od nich dłuższy, sięgający  powyżej kości biodrowych a kończący się poniżej dolnej krawędzi biustu. 

Gorsety ozdobne

Gorsety ozdobne mają najwięcej wzorów i rodzajów. Są wykonane z różnorodnych tkanin np. jedwab czy aksamit oraz materiałów z dodatkowymi ozdobami. Gorset ozdobny na wyjątkowe okazje ma za zadanie zadać szyku i zrobić wrażenie na odbiorcach. Może to być zarówno elegancki zdobiony haftami overbust, jak i drapieżny gotycki gorset skórzany

Gorsety na co dzień

Gorsety damskie na co dzień mogą mieć różne zadania. Najczęściej używany jest gorset elastyczny, który może mieć dwie funkcje:

 • korygującą, zmniejszającą talię nawet o 15 cm, który nosi się regularnie po 4-5 godzin dziennie;.
 • modelującą, służy do wyszczuplania i eksponowania sylwetki i biustu.

Głównym zadaniem tych gorsetów jest korekta sylwetki.

Gorsety na wyjątkowe okazje

W tę kategorię wpisują się gorsety damskie wizytowe, które służą podczas uroczystych wyjść na przyjęcia, bale czy spotkania towarzyskie. Wkładane pod suknie lub inny strój wieczorowy, wyszczuplają i spłaszczają brzuch, uwydatniają biust oraz biodra. Elegancki wieczorowy gorset czarny może też pojawić się jako wierzchni element stroju. 

Jak dobrać gorset do konkretnej figury?

Jak wybrać gorset, aby dobrze leżał, nie sprawiał trudności w poruszaniu się i podkreślał atuty figury? Znając swój typ budowy i rodzaje gorsetów, dokonasz tego bez trudu. Najbardziej typowe znane sylwetki to:

 • gruszka – z węższymi ramionami i szerszymi biodrami. Tu odpowiedni będzie np. longline underbust;
 • jabłko – bez wcięcia w talii ze sporym biustem oraz szerokimi biodrami (np. longline underbust lub overbust);
 • klepsydra – z wciętą talią oraz szerokimi biodrami i ramionami (np. klasyczny overbust, underbust lub midbust).

W razie wątpliwości, jak dobrze dobrać gorset do figury, możesz zwrócić się po poradę do doradcy w sklepie.

Rozmiar gorsetu – jak się zmierzyć, by dobrać idealny rozmiar?

Jak wybrać pierwszy gorset, aby spełnił zadanie, które mu wyznaczymy? Niezależnie, czy ma to być gorset na co dzień, wieczorowy czy ozdobny, do jego zakupu potrzebujemy odpowiedniego rozmiaru. Oto jak właściwie pobrać miarkę.

 1. Stań w wyprostowanej pozycji i centymetrem krawieckim zacznij pomiar 1 cm poniżej linii biustu, kierując się w dół wzdłuż środkowej części brzucha.
 2. Centymetr prowadź wzdłuż pępka i skończ na linii fałdki brzusznej. W zależności od tego, jaki typ gorsetu chcesz wybrać, ustalisz jego idealną długość:

 • długi gorset pod biust – długość od 33 do 35 cm;

 • krótki gorset pod biust – długość od 24 do 26 cm;

 • klasyczny gorset pod biust – długość od 28 do 30 cm.

3. Do długości gorsetu, dodaj tylko jeszcze rozmiar, mierząc aktualny obwód talii, czyli brzucha w najwęższym miejscu i wybierz odpowiedni wymiar z tabeli rozmiarów w danym sklepie.

Pamiętaj, że gorsety damskie są regulowane poprzez ściąganie i sznurowanie, dlatego, jeśli mieścisz się w granicach dwóch rozmiarów, wybierz ten mniejszy.  

Podsumowanie

Widzisz, jak wiele jest modeli i rodzajów gorsetów damskich, jednak zawsze ich głównym zadaniem jest podkreślenie walorów sylwetki i ukrycie niedoskonałości. Po lekturze artykułu wiesz już, jak dobrać gorset do swojej figury i właściwie wybrać rozmiary. Na platformie sprzedażowej Pelie znajduje się bielizna damska online, wśród której znajdziesz gorsety wielu rodzajów. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.