W jakiej temperaturze prać bieliznę?

Jak prać bieliznę? 7 najważniejszych zasad

Nieprawidłowe obchodzenie się z bielizną sprawia, że traci ona swój kształt, robi się rozciągnięta i nieestetyczna, a tym samym musimy pożegnać się z nią znacznie szybciej, niż zamierzaliśmy. Dzięki odpowiedniemu dbaniu o tę część garderoby, a przede wszystkim jej prawidłowemu praniu, będziesz mógł cieszyć się nią o wiele dłużej. Zobacz, jak prawidłowo prać bieliznę, by zachowała ona swoją świeżość!

Bielizna to specyficzny element garderoby, którego pranie wymaga nieco innego podejścia niż to, które sprawdza się w przypadku innych ubrań. Odpowiednie dbanie o bieliznę to sprawa nie tylko estetyczna, ponieważ pranie skutecznie usunie wszelkiego rodzaju zabrudzenia i poprawi stan bielizny, ale także czysto zdrowotna i higieniczna. Jej odpowiednie oczyszczenie usunie także drobnoustroje, zapobiegnie infekcjom czy pojawieniu się trądziku, a wykorzystanie dobrze dobranych środków zapobiegnie wystąpieniu reakcji alergicznych i podrażnieniom skóry. Sprawa jest zatem jasna - o bieliznę należy dbać i prać ją w odpowiedni sposób! Jak to jednak robić? Poniżej przedstawiamy 7 zasad, których powinieneś się trzymać, aby Twoja bielizna posłużyła Ci jak najdłużej w odpowiedni sposób

7 zasad prania bielizny

1. Odpowiednio dobrana częstotliwość prania bielizny 

Na początek należy podkreślić, że rzadsze pranie bielizny wcale nie przedłuży jej życia. Zabrudzenia różnego rodzaju, a także pot, który nasze ciało nieustannie produkuje, pozostawiając go na bieliźnie w trakcie jej codziennego noszenia, sprawiają, że materiał po prostu się niszczy. To, że rzadko pierzesz swoją bieliznę, wcale więc nie oznacza, że posłuży Ci ona dłużej - może być wręcz odwrotnie! 

To, że codziennie zakładamy świeże majtki i po ich ściągnięciu od razu wrzucamy je do kosza na pranie, jest, mamy nadzieję, oczywistością. Jednak co z biustonoszami? Czy one również wymagają prania za każdym razem, kiedy je założymy? 

Tutaj sprawa przedstawia się nieco inaczej. Jeśli zastanawiasz się, jak często prać biustonosz, najlepsza odpowiedź brzmi: tak często, jak tego potrzebuje. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czekać, aż zauważymy na nim widoczne zabrudzenia. To, że ich nie widać, nie oznacza, że biustonosz jest czysty. Mówi się więc, że staniki powinno się prać po 3-6 użyciach. Pamiętaj, że lepiej to robić częściej niż rzadziej.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli mówimy o biustonoszach sportowych. W trakcie wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej nasze ciało produkuje znacznie więcej potu, który pozostaje na biustonoszu, będąc pożywką dla różnorodnych bakterii i grzybów. Tego rodzaju element garderoby należy prać za każdym razem po jego nałożeniu.

2. Pierz bieliznę zawsze osobno

Ogromnym błędem, który popełnia większość osób, jest pranie bielizny razem z innymi rzeczami. Nie ma znaczenia, z czego wykonana jest Twoja bielizna - czy jest bawełniana, jedwabna, bambusowa... - wrzucenie jej do pralki razem z innymi rzeczami sprawia, że niszczy się ona szybciej, a bakterie, które na niej się znajdują, przenoszą się na inne ubrania. Tak jak wspomnieliśmy, bielizna wymaga od nas innego podejścia, pranie jej z pozostałymi ubraniami jest więc błędem. 

3. Delikatne mycie to podstawa

Rozwiązaniem idealnym i zgodnym z tym, co producenci piszą na metkach, byłoby ręczne pranie bielizny, które jest znacznie delikatniejsze niż jakikolwiek program, którego wybranie umożliwia nam pralka. Jednak i w tym przypadku w trakcie prania bielizny musimy być naprawdę ostrożni. Unikaj pocierania i wyciskania materiału, a zamiast tego powoli zanurzaj bieliznę w wodzie i wyjmuj ją z niej. Innym sposobem jest pozostawienie bielizny na około pół godziny w misce z ciepłą wodą z rozpuszczonym detergentem, a po tym czasie jej delikatne wypłukanie. Taki sposób prania sprawi, że bielizna zachowa swój kształt, a przy tym zostanie dokładnie oczyszczona.

Wiemy, że ręczne pranie bielizny, którą zmieniamy tak często, to sprawa czasochłonna, a wygoda, jaką daje nam pralka, i w tym przypadku jest trudna do przebicia. Jeśli więc decydujesz się użyć jej do wyprania majtek i biustonoszy, dbaj o to, by postępować zgodnie z poniższymi zasadami. 

4. W ilu stopniach prać bieliznę?

Bez względu na to, czy pierzesz bieliznę ręcznie czy w pralce, powinnaś w tym celu używać wyłącznie ciepłej wody. W jakiej temperaturze prać bieliznę, jeśli mamy możliwość wybrania konkretnej wartości? Idealna to 60 stopni, ponieważ pomoże ona zwalczyć bakterie, a nie spowoduje skurczenia się odzieży. Jeśli zastanawiasz się, jak prać białą bieliznę, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się właśnie ona. Jeśli jednak na metce podana jest inna wartość albo bielizna wykonana jest z bardziej wymagającego materiału niż np. bawełna, postaw na temperaturę 40 stopni. Zbyt gorąca woda może bowiem zniszczyć majtki, biustonosze koronkowe czy modele z jedwabiem. 

5. Korzystaj z worków na bieliznę

Obawiasz się, że pranie bielizny w pralce będzie skutkowało jej odkształceniem? Postaw na worki na bieliznę. To specjalne woreczki wykonane najczęściej z drobnej siatki ze sztucznego tworzywa, które wyposażone są w zamek lub ściągacz. Woreczki tego typu zabezpieczają delikatną bieliznę przed rozciągnięciem i obijaniem o bęben pralki, jednocześnie zapewniając odpowiednią cyrkulację wody i środków piorących. Akcesoria tego typu bez problemu znajdziesz w sklepach stacjonarnych i internetowych, jednak jeśli nie masz ich jeszcze w swoim domu, możesz spokojnie wykorzystać w tym celu poszewkę na poduszkę. To sprawdzony sposób, który przez lata wykorzystywały nasze mamy i babcie. 

6. Wybierz odpowiedni detergent

Do prania bielizny należy wybrać detergent przeznaczony do prania delikatnych materiałów. Tego typu produkt skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia i drobnoustroje, nie niszcząc przy tym materiału. Ważne jest także to, by nie przesadzać z jego ilością - jeśli dodamy go zbyt dużo, może pozostawić po sobie nieestetyczny osad. 

7. Jak suszyć bieliznę?

Jeśli chodzi o bieliznę, nie zaleca się suszenia jej w suszarce. Zarówno wysoka temperatura, jak i wysokie obroty mogą sprawić, że straci ona swój pierwotny kształt. Jeśli pierzesz bieliznę ręcznie, należy delikatnie odcisnąć ją z wody, nie wykręcając jej przy tym w żaden sposób. Jeśli zaś korzystasz z pralki, możesz odwirować ją na niskich obrotach (400-600). Po tym bieliznę należy pozostawić do naturalnego wyschnięcia na suszarce w pomieszczeniu bądź na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, aby nie wystawiać jej bezpośrednio na słońce - promienie mogą uszkodzić wiele materiałów, które wykorzystuje się do szycia bielizny. 

Mimo że pranie bielizny rządzi się nieco innymi zasadami niż reszta naszej garderoby, nie jest ono tak skomplikowane, jak powszechnie się uważa. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad, a Twoja bielizna będzie służyć Ci znacznie dłużej, zachowując przy tym estetyczny wygląd, kształt i świeżość. Pamiętaj, że w razie wątpliwości odpowiedź na pytania zazwyczaj znajduje się na metce produktu! 

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrać odpowiedni biustonosz, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat!